Welcome to the Yuma High Faculty Page. With a variety of classes and clubs, we consider our staff to be some of the top educators in the state. We are honored to have such a dedicated and talented staff. Please feel free to e-mail or call them.



Principal

Faith Klostreich
Principal
Ext. 5002
Send E-mail

Assistant Principals

Rachael Eggers
Assistant Principal - Activities
Ext. 5034
Send E-mail

Frank Nunez
Assistant Principal - Athletics
Ext. 5036
Send E-mail

Thomas Safranek
Assistant Principal - Academics/SpEd
Ext. 5005
Send E-mail

Administration

Teresa Bulow
Administrative Assistant - Principal
Ext. 5002
Send E-mail

Cristal Ramirez
Administrative Secretary - Activities
Ext. 5034
Send E-mail

Monica Ramirez
Administrative Secretary - Athletics
Ext. 5036
Send E-mail

Lisa Smith
Administrative Secretary - Academics
Ext. 5005
Send E-mail

Registration/Attendance

Yolanda Atondo
Business Facilitator
Ext. 5008
Send E-mail

Adriana Camacho
Registration/Attendance-Part-time
Ext. 5011
Send E-mail

Coral Holsinger
Business Facilitator
Ext. 5008
Send E-mail

Ruby Lopez
Attendance Clerk
Ext. 5026
Send E-mail

Jennifer Miller
Registration Clerk/Sub Liaison
Ext. 5010
Send E-mail

Ariana Montejano
Receptionist
Ext. 5013/5014
Send E-mail

Maricela Montijo
Registration Clerk
Ext. 5040
Send E-mail

Wendy Nuckols
Registrar
Ext. 5028
Send E-mail

Counseling Office

Claudia Arvizu
Migrant Liaison
Ext. 5022
Send E-mail

Judy Depuy
Drop Out Prevention Specialist
Ext. 5017
Send E-mail

Heather Eatherly
Counselor
Ext. 5021
Send E-mail

Aurora Frost
Counselor
Ext. 5019
Send E-mail

Lillie Lujan
ELL Tester
Ext. 5263
Send E-mail

Christie McMorris
Counselor-Director
Ext. 5018
Send E-mail

Raquel Scott
Professional Development
Ext. 5045
Send E-mail

Jeri Taylor
Counselor
Ext. 5023
Send E-mail


Cafeteria

Herlinda Camarillo
Cafeteria
Ext. 5292

Carmen Corona
Cafeteria
Ext. 5292

Yolanda Covarrubias
Cafeteria Manager
Ext. 5292
Send E-mail

Delia Franco
Cafeteria
Ext. 5292

Sandra Garcia
Cafeteria
Ext. 5292

Christopher Hand
Cafeteria
Ext. 5292

Fernanda Hernandez
Cafeteria
Ext. 5292

Maria Jaramillo
Cafeteria
Ext. 5292

Deborah Knapp
Cafeteria
Ext. 5292

Martha Miranda
Cafeteria
Ext. 5292

Theresa Ochoa
Cafeteria
Ext. 5292

Evelyn Rojo
Cafeteria
Ext. 5292

Alexis Rotello
Cafeteria
Ext. 5292

Maria Rubio
Cafeteria
Ext. 5292

Grace Torres
Cafeteria
Ext. 5292

Claudia Trejo
Cafeteria
Ext. 5292

Paula Vea
Cafeteria
Ext. 5292

Health Office

Julie August
R.N.
Ext. 5029
Send E-mail

Raquel Avila
Health Office Assistant
Ext. 5030
Send E-mail

Instructional Leaders

William Babb
Psychologist/Special Services
Ext. 5231
Send E-mail

Valerie Bondora
English - Instructional Leader
Ext. 5214
Send E-mail

Gabriela Contreras
Eng/Fine Arts/Soc Stu Dept. Secretary
Ext. 5190
Send E-mail

Travis Gauthier
Social Studies - Instructional Leader
Ext. 5245
Send E-mail

Darcy Markham
Special Services - Instructional Leader
Ext. 5232
Send E-mail

Filomeno Munoz
Science - Instructional Leader
Ext. 5238
Send E-mail

Abigail Orta
Office Tech/Federal Programs
Ext. 5308
Send E-mail

Kristine Oviedo
Title One Coordinator
Ext. 5197
Send E-mail

Donna Peet
Special Services Dept. Secretary
Ext. 5233
Send E-mail

Tammy Pixley
CTE - Instructional Leader
Ext. 5279
Send E-mail

James Pulaski
Languages - Instructional Leader
Ext. 5188
Send E-mail

Brenda Richards
Math - Instructional Leader
Ext. 5270
Send E-mail

Nellie Van Zant
CTE/Science/P.E./Math Dept. Secretary
Ext. 5280
Send E-mail

Jeff Welsing
P.E. - Instructional Leader
Ext. 5297
Send E-mail

Tami White
Fine Arts - Instructional Leader
Ext. 5293/5306
Send E-mail

Library and Bookstore

TBD
Bookstore Manager
Ext. 5316

Linda Collins
Librarian
Ext. 5223
Send E-mail

Maria Harris
Library Aide
Ext. 5222
Send E-mail

Maintenance and Grounds

Pablo Armas
Air Conditioning Tech
Ext. 5264
Send E-mail

Aaron Brown
Grounds
Ext. 5211

Charles Cahoe
Maintenance
Ext. 5211
Send E-mail

Florencio Castro
Grounds
Ext. 5211

Tony Garcia
Facilities Supervisor
Ext. 5210
Send E-mail

Daniel Gonzalez
Grounds
Ext. 5280

Fernando Lopez
Air Conditioning Assistant
Ext. 5264
Send E-mail

Paul Ruiz
Maintenance
Ext. 5211
Send E-mail

Michael Salazar
Grounds
Ext. 5280

Bruce Vandengerg
Grounds
Ext. 5211

Robert Ybarra
Maintenance
Ext. 5211
Send E-mail

Federico Zamora
Maintenance
Ext. 5211
Send E-mail

Security

Mark Armenta
Security
Ext. 5042

Kevin Caylor
SRO
Ext. 5033

Julio Navarro
Security
Ext. 5042

Evelia Williams
Security
Ext. 5042

Jon Zimmerman
Equipment Manager/Security
Ext. 5302
Send E-mail

Student Support Services

Jesse Chen
PC Technician
Ext. 5349
Send E-mail

Rhonda Fry
STUCO
Ext. 5253/5257
Send E-mail

Joella Summerlot
Yearbook
Ext. 5203/5221
Send E-mail


AVID

Silvia Arellano
AVID 10
Room M309 Ext. 5194
Send E-mail

Rhonda Fry
AVID 12, Data Coach
Room RB2/RB4 Ext. 5253/5257
Send E-mail

Roxanne Harte
AVID 11, IC
Room S205 Ext. 5218
Send E-mail

Elizabeth Huyck
AVID 9
Room G119 Ext. 5307
Send E-mail

CTE

Efrain Filerio
CTE - Tech/Business
Room U207 Ext. 5285
Send E-mail

Rhonda Fry
SEI III
Room RB2/RB4 Ext. 5253/5257
Send E-mail

Terry Hurt
CTE - Construction
Room T101 Ext. 5310
Send E-mail

Leigh Loughead
Independent Study / CTE - Agriculture
Room A201/T102 Ext. 5158/5323
Send E-mail

Jason McCutcheon
CTE - Welding
Room T107 Ext. 5313
Send E-mail

Darold Natseway
CTE - Culinary Arts
Room M105 Ext. 5172
Send E-mail

Tammy Pixley
CTE - Instructional Leader
Room U205 Ext. 5279
Send E-mail

Val Taylor
CTE - Drafting/Auto
Room T103/T106 Ext. 5311/5318
Send E-mail

Nellie Van Zant
CTE/Science/P.E./Math Dept. Secretary
Ext. 5280
Send E-mail

English

Emily August
English
Room M301 Ext. 5185
Send E-mail

Valerie Bondora
English - Instructional Leader
Room S102 Ext. 5214
Send E-mail

Evan Chamberlain
English
Room A205 Ext. 5162
Send E-mail

James Hardy
English
Room A208 Ext. 5165
Send E-mail

Amarrah Kean
English
Room S207 Ext. 5219
Send E-mail

Elizabeth Morgan
English
Room A209 Ext. 5166
Send E-mail

Valerie Robinson
English
Room A211 Ext. 5168
Send E-mail

Jonathan Rochelle
English
Room S204 Ext. 5213
Send E-mail

Brenda Wright
English
Room S101/S107 Ext. 5195/5200
Send E-mail

Fine Arts

Clinton Blanco
Choir
Room Choir Ext. 5208
Send E-mail

Faith Hall
Fine Arts/Band Director
Room Band Ext. 5207
Send E-mail

Maura Huntington
Ceramics
Room CERM Ext. 5202
Send E-mail

Joella Summerlot
Fine Arts - Yearbook
Room ART/S209 Ext. 5203/5221
Send E-mail

Tami White
Fine Arts - Instructional Leader
Room G109 Ext. 5293/5306
Send E-mail

Brenda Wright
Fine Arts
Room S107 Ext. 5195/5200
Send E-mail

Health

Breanna Davis
Sports Medicine, Health
Room R204 Ext. 5241
Send E-mail

Languages

Silvia Arellano
Languages - Spanish
Room M309 Ext. 5194
Send E-mail

Maria McCutcheon
Languages
Room M308 Ext. 5193
Send E-mail

James Pulaski
Languages - Instructional Leader
Room M304 Ext. 5188
Send E-mail

Math

John Dallabetta
Math (9-12)
Room U209 Ext. 5287
Send E-mail

Michele Garlit
Math, RNY Coach
Room U210 Ext. 5288
Send E-mail

Kirby Grant
Math (9th)
Room U208 Ext. 5286
Send E-mail

Melissa Heidenthal
Math I (9) II (10-12)
Room R308 Ext. 5273
Send E-mail

Nate Jurgens
Math II (10-12), Science
Room R301 Ext. 5266
Send E-mail

Erik Langland
Math
Room R205 Ext. 5242
Send E-mail

Letitia Malone
Math II (10-12)
Room U203 Ext. 5326
Send E-mail

Jose Quintana
Math II (10-12), Math III
Room R207 Ext. 5244
Send E-mail

Brenda Richards
Math - Instructional Leader
Room R305 Ext. 5270
Send E-mail

Amy Webb
Math I (9) II (10-12)
Room U206 Ext. 5284
Send E-mail

Physical Education

Elizabeth Huyck
P.E.
Room Gym/G119 Ext. 5297
Send E-mail

Judd Thrower
P.E.
Room Gym/RB-7 Ext. 5304
Send E-mail

Jeff Welsing
P.E. - Instructional Leader
Room Gym Ext. 5297
Send E-mail

Science

Ellen Hobbs
Science
Room R306 Ext. 5271
Send E-mail

Nate Jurgens
Math II (10-12), Science
Room R301 Ext. 5266
Send E-mail

Joann Manley
Science
Room R202 Ext. 5239
Send E-mail

Filomeno Munoz
Science - Instructional Leader
Room R201 Ext. 5238
Send E-mail

Michael Pallet
Science
Room R210 Ext. 5247
Send E-mail

Marelis Rivera
Science
Room R303 Ext. 5268
Send E-mail

Jason Spurlock
Science
Room R203 Ext. 5240
Send E-mail

Robert "Trey" Ward
Science
Room R302 Ext. 5267
Send E-mail

Social Studies

Anne Conaway
Social Studies
Room A206 Ext. 5163
Send E-mail

Thomas Coxson
Social Studies
Room R206 Ext. 5243
Send E-mail

Travis Gauthier
Social Studies - Instructional Leader
Room R208 Ext. 5245
Send E-mail

Roxanne Harte
Social Studies
Ext. 5218
Send E-mail

Megan Johnson
Social Studies
Room A207 Ext. 5164
Send E-mail

Kristine Oviedo
Social Studies-Title One Coordinator
Room S103 Ext. 5197
Send E-mail

Curt Weber
Social Studies
Room S105 Ext. 5198
Send E-mail

Special Services

Patrick Abedi
Special Services Aide
Ext. 5233

Margarita Belen
Paraprofessional
Room M104 Ext. 5174
Send E-mail

Laura Guerrero
Special Services Aide
Ext. 5233

Laura Hardy
Special Services
Room M302 Ext. 5186
Send E-mail

Paul Hudson
Special Services
Room T110 Ext. 5255
Send E-mail

Adeline Kaneshiro
Special Services Aide
Ext. 5233

Darcy Markham
Special Services Instructional Leader
Room RB-1 Ext. 5232
Send E-mail

Art Miller
Special Services
Room M305 Ext. 5189
Send E-mail

Berenice Mora
Special Services Aide
Ext. 5233

Michael Moreno
Special Services
Room M104 Ext. 5174
Send E-mail

Anna Ortega
Special Services Aide
Ext. 5233

Donna Peet
Special Services Dept. Secretary
Room RB-1 Ext. 5233
Send E-mail

Janett Ploski
Special Services Aide
Ext. 5233

Nina Samaniego
Special Services Aide
Ext. 5233

Valeria Santana
Special Services Aide
Ext. 5233
Send E-mail

Tyler Swartzendruber
Special Services
Room U200 Ext. 5281
Send E-mail

Matthew Truckenmiller
Special Services
Room RB-9 Ext. 5262
Send E-mail

Christopher Turner
Special Services
Room S202 Ext. 5215
Send E-mail

Belinda Vargas
Special Services Aide
Ext. 5233

Alicia Zuniga
Special Services Aide
Ext. 5233

Specialty

Maria Quintana
Title One Aide
Ext. 5022
Send E-mail

Ismael Solis
G.O.O.D. Program Advocate
Room RB-6 Ext. 5259
Send E-mail